Autós hírek: F1-es Japán Nagydíj, Szuzuka: Verstappen világbajnok, a rövid futamon

Max Verstappen nyerte vasárnap a három év kihagyás után rendezett Japán
Forma-1-es Nagydíjat. A holland pilóta a verseny utáni interjú során tudta
meg, hogy világbajnok lett. A második helyezés Sergio Perezé lett, aki végig
a harmadik helyen autózva úgy szerezte meg ezt a pozíciót, hogy Charles
Leclerc a verseny végén egy pályaelhagyásért öt másodperces büntetést
kapott. A monacói így csak harmadik lett, s ennek a büntetésnek köszönhetően
lett itt világbajnok a Red Bull 25 éves pilótája.
'Mit is mondhatnék? Hihetetlen! Nagyon különleges, hogy itt szereztem meg (a
világbajnoki címet) a Honda emberei és a japán rajongók előtt. - nyilatkozta
boldogan a Red Bull újdonsült kétszeres világbajnoka.
A szombati tiszta időjárási körülmények között zajló időmérő edzést követően
vasárnap már esőzések fogadták a mezőnyt Szuzukában. Ennek ellenére
elrajtoltatták a mezőnyt, de két kör elteltével a pályán lévő nagy
mennyiségű víz és a rossz láthatósági viszonyok miatt megállították a
versenyt. Két órás várakozás után egy 45 perces rövidített versenyen végül
teljes értékű pontokat kaptak a pilóták.
A nyitó körben többen is áldozatul estek a vízátfolyásoknak a pályán, így
Carlos Sainz, Sebastian Vettel, Alex Albon, Guanyu Zhou és Pierre Gasly.
Sainz összetörte az autóját, s nem tudta folytatni a versenyt. A piros
zászló után, a várakozás óráiban az internet népe a pályán tartózkodó,
Carlos Sainz autója után takarító traktorral foglalkozott. Pierre Gasly a
pályán álló traktor mellett száguldott el, s nagyon mérgesen rádiózott, nem
értette mit keres a pályán egy traktor, miközben a mezőny nagy sebességgel
haladt a pályán. A Forma-1 szerint piros zászló volt már ekkor érvényben, de
az AlphaTauri pilótája szerint ez nem így volt.
Mint ismeretes 2014-ben Jules Bianchi a szuzukai pályát elhagyva egy
traktorral ütközött és az akkor még Halo nélküli autóval való találkozása
végzetesnek bizonyult. A baleset során keletkezett sérüléseibe a következő
év júliusában belehalt a Marussia fiatal pilótája.
helyen ért célba, a Japánban jobban teljesítő Alpine visszavette a
konstruktőri ponttábla negyedik helyét a McLarentől.
Folytatás két hét múlva (2022. október 23.) a tengerentúlon, a texasi
Austinban. Az egyéni világbajnoki cím sorsa már eldőlt, így a szezon
levezetése kezdődik.
2022-es Forma-1-es Japán Nagydíj eredménye
1. Max Verstappen             Red Bull                              3:01:44.004
2. Sergio Perez                    Red Bull                              +27.066
3. Charles Leclerc               Ferrari                                 + 31.763
4. Esteban Ocon                 Alpine                                    +39.685
5. Lewis Hamilton               Mercedes                                  +40.326
6. Sebastian Vettel              Aston Martin                             +46.358
7. Fernando Alonso            Alpine                                      +46.369
8. George Russell               Mercedes                                  +47.661
9. Nicholas Latifi                 Williams                              +1:10.143
10. Lando Norris                  McLaren                                +1:10.782
Forrás: facebook.com/amberprkft/

Max Verstappen nyerte vasárnap a három év kihagyás után rendezett Japán Forma-1-es Nagydíjat. A holland pilóta a verseny utáni interjú során tudta meg, hogy világbajnok lett. A második helyezés Sergio Perezé lett, aki végig a harmadik helyen autózva úgy szerezte meg ezt a pozíciót, hogy Charles Leclerc a verseny végén egy pálya elhagyásért öt másodperces büntetést kapott. A monacói így csak harmadik lett, s ennek a büntetésnek köszönhetően lett itt világbajnok a Red Bull 25 éves pilótája.

'Mit is mondhatnék? Hihetetlen! Nagyon különleges, hogy itt szereztem meg (a világbajnoki címet) a Honda emberei és a japán rajongók előtt. - nyilatkozta boldogan a Red Bull újdonsült kétszeres világbajnoka.

A szombati tiszta időjárási körülmények között zajló időmérő edzést követően vasárnap már esőzések fogadták a mezőnyt Szuzukában. Ennek ellenére elrajtoltatták a mezőnyt, de két kör elteltével a pályán lévő nagy mennyiségű víz és a rossz láthatósági viszonyok miatt megállították a versenyt. Két órás várakozás után egy 45 perces rövidített versenyen végül teljes értékű pontokat kaptak a pilóták.

A nyitó körben többen is áldozatul estek a vízátfolyásoknak a pályán, így Carlos Sainz, Sebastian Vettel, Alex Albon, Guanyu Zhou és Pierre Gasly. Sainz összetörte az autóját, s nem tudta folytatni a versenyt. A piros zászló után, a várakozás óráiban az internet népe a pályán tartózkodó, Carlos Sainz autója után takarító traktorral foglalkozott. Pierre Gasly a pályán álló traktor mellett száguldott el, s nagyon mérgesen rádiózott, nem értette mit keres a pályán egy traktor, miközben a mezőny nagy sebességgel haladt a pályán. A Forma-1 szerint piros zászló volt már ekkor érvényben, de az AlphaTauri pilótája szerint ez nem így volt.

Mint ismeretes 2014-ben Jules Bianchi a szuzukai pályát elhagyva egy traktorral ütközött és az akkor még Halo nélküli autóval való találkozása végzetesnek bizonyult. A baleset során keletkezett sérüléseibe a következő év júliusában belehalt a Marussia fiatal pilótája.

A hosszas várakozás után nem különösebben érdekes, sok abroncs cserével tűzdelt futam szemtanúi lehettünk. Max Verstappent nem lehetett az élről eltávolítani. Csatákat a holland mögött láthattunk. A második helyen autózó Charles Leclerc ügyesen maga mögött tartott Sergio Perezt. Eközben a kicsit hátrébb haladó Esteban Ocon Lewis Hamiltonnal csatázott, s nem is hagyta magát megelőzni. Ocon így szerezte meg a negyedik helyet a hétszeres Forma-1-es világbajnok előtt.

Leclerc jó úton haladt második helyezése felé, amikor is az utolsó kanyart levágva ellehetetlenítve Perez előzési szándékát. A büntetését a sportfelügyelők gyorsan kiosztották. Öt másodpercet írtak a Ferrari pilótájának időeredményéhez, ami miatt helyet cserélt Perezzel, Verstappen pedig világbajnok lett.

A hatodik helyezett Sebastian Vettel, aki 'A nap versenyzője' lett ezzel a szép helyezéssel búcsúzik kedvenc pályájától. Az Aston Martin pilótáját Fernando Alonso, George Russell, Nicolas Latifi és Lando Norris követi az első tízben. Mivel Daniel Ricciardo a tizenegyedik, már nem pontszerző, helyen ért célba, a Japánban jobban teljesítő Alpine visszavette a konstruktőri ponttábla negyedik helyét a McLarentől.

Folytatás két hét múlva (2022. október 23.) a tengerentúlon, a texasi Austinban. Az egyéni világbajnoki cím sorsa már eldőlt, így a szezon levezetése kezdődik.